نمای داخلی کامیون ولوو اف هاش ۵۰۰

شاید یکی از دشوارترین امور طراحی در صنعت خودرو، طراحی ماشین‌های سنگین باشد. زیرا محدودیت‌ها در خصوص آن‌ها زیاد بوده و به دلیل طراحی یکنواخت آن‌ها، طراحان نمی‌توانند در این قسمت چندان مانور بدهند. در ادامه، طراحی کابین و ادوات آن، حتی از بخش بدنه هم مهم‌تر است. چون اگر بگوییم که این قسمت، خانه دوم و حتی خانه اول رانندگان به حساب می آید، سخنی به گزاف نگفته ایم. رانندگان اکثر زمان خود را در راندن در جاده و جابجایی محموله‌های مختلف از شهری به شهر دیگر گذرانده و بعضاً مسیرهای بین کشورها را نیز طی می‌کنند. بنابراین، کابین یک کشنده یا کامیون، باید علاوه بر ایجاد حداکثر میزان راحتی، از فضای مناسب و امکانات و تجهیزات رفاهی متنوعی برخوردار بوده و به نوعی راننده محور باشد.

طی سال‌های گذشته، برندهای مختلف اروپایی و آمریکایی، در زمینه طراحی کابین کشنده‌ها و افزودن انواع امکانات مختلف و مورد نیاز راننده به این قسمت، نوآوری‌های گوناگونی را در نظر گرفته و معرفی کرده اند. در این بین، برند ولوو (Volvo) که در زمینه تولید و ساخت کشنده‌های مختلف، در دنیای کامیون و از جمله کشورمان، نامی شناخته شده و معتبر است، همواره سعی کرده تا برای گل سرسبد خود، یعنی FH500 در زمینه فضای داخلی و امکانات و فضاسازی مربوطه، سنگ تمام بگذارد. در ادامه، با جزئیات نمای داخلی اف هاش ۵۰۰ و فناوری‌های به کار رفته در آن، بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با ولوو اف هاش ۵۰۰

ولوو FH 500، یکی از محصولات معروف و پرفروش شرکت سوئدی ولوو محسوب می‌شود. این مدل، در اواخر سال ۱۹۹۳ معرفی شد که مدل‌های F12 و F16 در سبد فروش کمپانی قرار گرفتند. شایان توجه است که دو حرف F و H، به ترتیب به معنای Forward Control و High Entry بوده که به طراحی کابین و نمای داخلی اف هاش ۵۰۰ مربوط است و مواردی مانند فضای خواب اضافی، جادار بودن کابین و ارگونومیک بودن محل نشستن راننده را دربر می گیرد. اعدادی که پس از این حروف می آیند، بر حجم پیشرانه یا قدرت آن به اسب بخار، دلالت دارند. از سری ولوو FH که با نام‌های اف اچ و معادل فرانسوی اف هاش نیز شناخته می‌شود، تا به حال نزدیک به ۴۰۰ هزار دستگاه به فروش رفته است که آن را به یکی از پرفروش‌ترین و خوش اقبال‌ترین کشنده‌های موجود در جهان تبدیل می‌کند.

 نمای داخلی ولوو اف هاش 500

مخزن کوچک آب


کابین ولوو اف هاش ۵۰۰، حدود ۱۲/۸ متر مکعب فضا در اختیار می‌گذارد. پس از اینکه راننده ولوو از سه پله بالا برود، می‌تواند به نمای داخلی اف هاش ۵۰۰ و فضای داخل کابین دسترسی داشته باشد. اما نکته جالب اینکه، فضای بار ولوو اف هاش ۵۰۰ نیز از بیرون هم هم قابل دسترسی خواهد بود. مزیت بعدی، یک مخزن آب کوچک است که در کمدی که بیرون از کابین قرار دارد، تعبیه شده است. بنابراین، راننده ولوو اف هاش ۵۰۰ می‌تواند در صورتی که قبل از ورود به داخل کابین، به شستشوی دستان خود نیاز داشته باشد، با استفاده از این مخزن، این مورد را انجام دهد.

ولوو اف هاش 500

استفاده بهینه از فضای داخل کابین

با ورود به داخل کابین و بررسی نمای داخلی اف هاش ۵۰۰، می‌توان دریافت که این مدل در بین رقبای خود از بیشترین فضای بار سود می‌برد. از مهمترین مواردی که باعث شده تا در بخش داخلی این کشنده، فضای بار نسبت به رقبا بیشتر باشد، نوع طراحی ستون A به شکل عمودی، تونل کوچک‌تر انتقال نیرو تعبیه شده در کف کشنده و سقف بلند کابین است. در ادامه نیز، تعبیه کمدهایی در پشت سر راننده بوده که خود به تنهایی ۲۱۷ لیتر فضا به کل فضای بار ولوو اف هاش ۵۰۰ اضافه می‌کند. حتی ولوو برای اشیاء و لوازم کوچک راننده هم چاره‌ای اندیشیده و در جلوی کابین و زیر تخت خواب، فضاهایی برای قرار دادن وسایل تعبیه کرده است. با عنایت به موارد عنوان شده، نمای داخلی اف هاش ۵۰۰ کاملاً زیبا و البته هوشمندانه و کاربردی طراحی شده است.

ولوو  اف هاش 500

دید مطلوب به اطراف و کمترین میزان نقطه کور

یکی از نکات مثبت نمای داخلی اف هاش ۵۰۰، دید مطلوب راننده به جلو و اطراف کشنده است که این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است. آینه‌های کناری و نوع طراحی قاب آن‌ها، یکی از عوامل تاثیرگذار در این دید مناسب محسوب می شوند. در طراحی نمای داخلی اف هاش ۵۰۰، تا حد زیادی نقاط کور پوشش داده شده اند.

رابط راننده و کامیون

دسته دنده گیربکس I-Shift به خوبی در کنار صندلی راحت راننده جای گرفته و رابط بین راننده و سامانه‌های مختلف موسوم به Driving Interface کاملاً جدید است. کنترل و انجام برخی از عملیات از روی غربیلک فرمان امکان پذیر شده است. بنابراین، راننده برای انجام امورات مختلف، نیاز ندارد تا دستان خود را از روی غربیلک فرمان بردارد و این کار باعث افزایش تمرکز وی در حین راندن شده و از حواس پرتی وی جلوگیری می‌کند.

صفحه نمایش دیجیتال 9 اینچی ولوو

صفحه نمایش دیجیتال ۹ اینچی

صفحه نمایش جدید، حس زیبا و مدرنی به نمای داخلی اف هاش ۵۰۰ بخشیده است. این صفحه نمایش ۹ اینچی، کاملاً دیجیتال بوده و به واسطه ارتباط آن با ۹ دوربین و اپلیکیشن‌های مربوط به آن، کنترل فوق العاده‌ای را بر روی تمامی ‌بخش‌های کشنده برای راننده فراهم می آورد. رابط جدید کاربر با کشنده ولوو اف هاش ۵۰۰، از سیستم ابری آلکسا- آمازون (Alexa-Amazon’s Cloud-based) سود برده که با استفاده از فرامین صوتی فعال می‌شود. استفاده از آلکسا باعث می‌شود که راننده با تکیه بر فرامین صوتی، کارهای متنوعی انجام دهد. به عنوان مثال، وی می‌تواند از تلفن همراه خود استفاده کرده، به اخبار گوش دهد، از مکان یاب خود سود برده، به Audiobook دسترسی داشته باشد، موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب کرده و از وضعیت جاده‌ها و ترافیک آن‌ها مطلع شود.

 ولوو اف هاش 500

تختخواب عریض و راحت

بدون شک، تختخواب کشنده ها، یکی از اجزایی است که برای رانندگان اهمیت بالایی دارد. ولوو نیز برای مدل اف هاش ۵۰۰ این مورد را از قلم نینداخته و ضمن طراحی مناسب یک تختخواب حرفه ای، راحتی مثال زدنی را برای آن تعبیه کرده است. عرض تختخواب طبقه پایین، می‌تواند تا ۹۰۰ میلی متر افزایش یابد. همچنین، امکان تنظیم دستی یا الکتریکی تختخواب برای شیب دار شدن به میزان ۵۵ درجه مهیا است. این موضوع در هنگام مطالعه، تماشای تلویزیون و استراحت، گزینه‌ای ایده آل محسوب می‌شود.

سیستم تهویه، مخصوص زمان خاموش بودن کشنده

اگر راننده‌ای در ماه‌های گرم سال با ولوو اف هاش ۵۰۰ به انجام امور حمل و نقل بپردازد، بدون شک در زمان استراحت شبانه و روزانه، نیاز دارد تا هوای داخل کابین به بهترین نحو تهویه شود. بنابراین، ولوو سامانه‌هایی تحت عنوان I-ParkCool را برای نمای داخلی اف هاش ۵۰۰ در نظر گرفته است. این گزینه، نوعی سامانه یکپارچه بوده که دما را در هنگام شب کنترل کرده و در طول روز، مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

ولوو  اف هاش 500

صندلی‌های حرفه‌ای و راحت

صندلی‌های ولوو اف هاش ۵۰۰، در مقیاس جهانی فوق العاده بوده و کاملاً حرفه‌ای و روزآمد هستند. بدین صورت که امکان تنظیم آن‌ها به میزان ۲۴ سانتیمتر در جلو و عقب وجود داشته و می‌توانند به میزان ۱۰ سانتیمتر نیز بالا و پایین بروند. نوع طراحی و شکل صندلی‌ها، حمایت جانبی مناسبی ارائه داده و برای رانندگان قدبلند نیز حمایت خوبی به عمل می‌آورد.

غربیلک فرمان هوشمند

غربیلک فرمان در ولوو اف هاش ۵۰۰، کاملاً قابل تنظیم بوده و بخش پایینی آن می‌تواند به میزان ۲۰ درجه بالا و پایین برود. این امر موجب می‌شود تا راننده در حین راندن راحتی بیشتری داشته باشد. ضمن اینکه، غربیلک فرمان می‌تواند با استفاده از پدال پایی، کنترل شده و کنار برود که موجب می‌شود در ورود و یا خروج به داخل کابین، راحتی و سهولت مناسبی برای راننده فراهم شود.

 ولوو اف هاش 500

سانروف

تعبیه سانروف با شیشه رنگی در ولوو اف هاش ۵۰۰، باعث شده تا جذابیت کابین دوچندان شود. با استفاده از این سانروف، نور و هوای بیشتری به داخل کابین راه یابد. همچنین، این سانروف به آفتابگیر و پرده برای جلوگیری از ورود حشرات مجهز شده و کنترل الکتریکی نیز برای آن تعبیه گردیده است.

سانروف ولوو اف هاش 500

ریموت کنترل هوشمند

استفاده از ریموت کنترل هوشمند، برای باز و بسته کردن درب کشنده از فواصل دور، گزینه مفیدی خواهد بود. ضمن اینکه می‌توان از آن به جای سوئیچ استفاده کرد تا میزان مصرف نیروی الکتریکی را کاهش داد. این ریموت می‌تواند برای نزدیک شدن ایمن به کشنده، از خود نور ساطع کند. اگر راننده احساس ناامنی کرده و یا خطری وی را تهدید نماید، دکمه‌ای بر روی ریموت وجود داشته که با فشردن آن صدای بوق و آژیر بلند ایجاد می‌شود.

جمع بندی و نتیجه گیری

باتوجه به پیشرفت فوق العاده سامانه‌های ایمنی و رفاهی و رابطه تنگاتنگ بخش‌های طراحی، مهندسی و تولید یک نشان تجاری در صنعت خودرو، کامیون‌ها و کشنده‌های برندهای مختلف، به ویژه آن‌هایی که از پیشینه قوی برخوردارند، از مدرن‌ترین تجهیزات رفاهی و ایمنی بهره برده و این موارد در هر نسل از آن‌ها، بهینه‌تر شده و به نوعی کشنده‌ها هوشمند‌تر می‌شوند. ولوو اف هاش ۵۰۰، باتوجه به برخورداری از فروش فوق العاده و سهم بسیار مناسب از بازار، همیشه باید در بین رقبای خود حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد تا جایگاه خود را در بازار استحکام ببخشد. علاوه بر طراحی بدنه، نمای داخلی اف هاش ۵۰۰ و تجهیزات مربوط به آن می‌باید علاوه بر تداعی کردن یک کشنده ناب از ولوو، راننده محور بوده و راحتی بی نظیری را برای وی فراهم نماید که ولوو اف هاش ۵۰۰، باتوجه به فناوری‌های مدرن و پیشرفته به کار رفته در آن، به خوبی به این مهم دست یافته است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *